Tablet Tuz

  • Su yumuşatma sistemlerinin rejenerasyonunda kullanılan tablet tuz, su yumuşatmada kullanılan otomatik valfin ömrü ve bakım maliyetlerini düşürmesi açısından önemlidir.
  • Tuz yüksek oranda çözünürlüğe sahip olur. Tuz tankında çamur ve tortu oluşmaz. Yumuşatma cihazı üzerinde kullanılan otomatik valf performansı yüksek olur ve bakım giderleri düşer. Su yumuşatma cihazında kullanılan reçine ömrü önemli bir oranda yükselir. Böylelikle reçine maliyetinde de önemli oranda tasarruf sağlanır.
tuz

Antiskalant

  • Sertlik tuzlarının ve demir oksitlerin oluşturduğu birikintileri önler.
  • Baryum ve Stronsiyum Sülfat’lı, Kalsiyum oksalatlı birikintilerin oluşmasını engellemede çok etkilidir
  • İçerdiği aktif maddeler sayesinde membran temizlik aralığını artırır.
  • Düşük dozajlarda dahi etkilidir.
  • Bütün membran tipleri ile uyumludur.
  • Diyaliz cihazlarında kullanılması uygundur.
  • Güçlendirilmiş formülü sayesinde kullanımında veya stok süresince verim kaybı yaşanmaz.
Antiskalant

Klor

Klor ve bileşikleri evlerimize gelen çeşme sularında dezenfekte etmesi amacıyla kullanılmaktadır. Musluktan akan suya dikkat etmiş iseniz bazı durumlarda kireç gibi bembeyaz bir suyla karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir. İşte buna kullanılan klor sebep olmaktadır. Kullandığımız sularda mevcut klor miktarının en fazla 0,5 mg/lt olması gerekmektedir. Ancak klor katma işleminde ise 1,5 mg/lt klor kullanılır.

Su kaynakları gün geçtikçe nüfusun artmasıyla birlikte yetersiz hale gelmektedir. Mevcut olarak bulunan su kaynakları içerisine de ağır metaller karıştırıldığında su bir müddet sonra insanlarda geri dönüşü olmayan hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet oluşturmaktadır.

klor

Kostik

Kostik, kimyasal adı “Sodyum Hidroksit” ve formülü NaOH olan asit bazlı bir bileşendir. Yanlış ve dikkatsiz kullanıldığı takdirde kostik oldukça ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Evlerimiz de kullandığımız deterjanların içerisinde de kostik bulunmaktadır. Özellikle tıkanan lavaboları açabilmek için sıcak suyla tepkimeye sokarak faydalandığımız ürünün ana maddesi de kostik olarak söylenebilir.

Ters Osmoz arıtma sistemleri suyun içerisinde bulunan bütün zararlı metalleri ve maddeleri arındırarak size sadece kullanmanız için saf su bırakır.

kostik

Hidroklorik Asit (HCl)

Kostik de bulunan yanıcı ve yakıcı etkiler hidroklorik asit (hcl) için de geçerlidir. Gözler ve deri için oldukça tahriş edici bir madde olması ile bilinir. Hatta hidroklorik asit (hcl) için halk arasında tuz ruhu terimi de oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Cildiniz için ve solunumunuz için hidroklorik asit (hcl) oldukça zararlıdır.

Ters Osmoz su arıtma sistemleri olarak su kullanımına dair büyük kolaylık sağlamıştır. Doğada hazır olarak bulunmakta olan suyu içebilecek bir şekilde içindeki ağır metaller en ve insan sağlığını tehdit eden tüm yabancı maddelerden ayrıştırma işlemi yapmaktayız. Böylece suyu olabilecek en arındırılmış ve saf haliyle size sunarız.

hidroklorik asit hcl

Polielektrolit

Diğer bir adı flokulant olan polielektrolit, organik yapılı bir kimyasaldır. Sıvı ve toz formlarda üretilmektedir. Toz olarak üretilen polielektrolitler ise suda çözündürüldükten sonra sıvı çözelti olarak kullanılmaktadır. Su arıtımı amacıyla kullanılan polielektrolit, pek çok işlev görür.

Bu işlevler;

İçme ve kullanma suyu arıtımı

Atık suların arıtımı

Çamur susuzlaştırılması’dır.

Polielektrolitler de anyonik, katyonik ve nonyonik olmak üzere üçe ayrılır. Anyonik olarak bilinen polielektrolit eksi yük ile doludur. Katyonik polielektrolitler artı yük ile doludur. Nonyonik olarak bilinen polielektrolitler ise yüksüzdür.

Polielektrolit

Polielektrolit Çalışma Mekanizması

Sudaki katı maddeler elektriksel çekim ile birbirine yakınlaştırılır. Ardından yumak haline getirilerek ağır hale gelir. En sonunda ise çökeltilerek sudan ayrılıyor. Katı cisimler çamur tabakasında bulunuyor ve su tamamen arıtılmış oluyor.

Polielektroliteri Birbirinden Ayıran Özellikler

Başlıca özellikleri, moleküler ağırlıkları, yükleri ve fiziksel durumlarıdır. Uygun laboratuar ortamında tespit edilebilmektedir.

Membran Yıkama Kimyasalları

Membran Teknolojisi İle Arıtım

Membran teknolojisi, son yıllarda adını sıklıkla duyuran arıtım teknolojisidir. Membran teknolojisinin birçok avantajı vardır;

Ek kimyasala gerek duyulmaz

Nispeten daha düşük enerji kullanımı yapılır

Kolay ve iyi mekanizmaya sahip proses iletimi ile çalışır.

Membran Nedir?

Çok ince ve gözenekli, sentetik plastik yapılı bir tabakadır. Suyu arıtmak için kullanılan membran türleri 4 sınıfa ayrılır. Bunlar;

Membran Yıkama Kimyasalları

MF diye adlandırılan mikro gözenekli membranlar

UF diye adlandırılan ultra filtrasyon membranları

NF diye adlandırılan nano filtrasyon membranları

RO diye adlandırılan ters osmoz membranları’dır.

Membranların Çalışma Prensibi

Askıda katı ve diğer maddeleri yakalayarak bir filtre görevi görür ve suyun akmasına izin verir. Bu sebeple membran yıkama kimyasalları birçok yöntem için alternatif haline gelir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

Flokülasyon

Tortu arıtma teknikleri

Adsorpsiyon

Ekstraksiyon

Damıtma işlemi

Membranlar, membran yıkama kimyasalları sayesinde su için en iyi filtrasyon ortamı yaratmaktadır.

MCT103 Membran Yıkama Kimyasalı

Membran yüzeyinde kalsiyum karbonat ve metal hidroksitlerinin birikimleri gözlenir. Bu birikmeler ile membran gözenekleri tıkanır. Bu sıvı kıvamlı ve düşük pH değerine sahip kimyasal ile tıkanmalar giderilir. Bu ürün, membran yıkama kimyasalları arasında en çok kullanılan bir üründür. Çünkü; membranın uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

MCT882 Membran Yıkama Kimyasalı

Membran yüzeyinde biriken biyolojik ve organik kalıntıları temizlemek amacıyla kullanılır. Sıvı ve düşük pH değerine sahip bir kimyasaldır.

MCT511 Membran Yıkama Kimyasalı

Yüksek pH değerine sahip olan bu sıvı formdaki kimyasal maddedir. Organik maddelerin çökelme ile oluşturduğu çamursu tabakayı membran yüzeyinden temizler.

Uygun Fiyatlı Kaliteli Arıtma Sistemleri

Siz de plastik su şişeleri kullanıyorsanız eğer daha sağlıklı bir sistemi tercih etmenizi öneririz. Arıtılmakta olan sular bir ambalaj içerisinde beklemedikleri için kanser veya herhangi başka bir rahatsızlığa sebep olmamaktadır.

Oldukça sağlıklı bir arıtma sistemi ile siz de tanışarak sağlığınıza zarar vermeyecek kaliteli su tüketmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.