Evler İçin İçme Suyu Sistemleri

Evler Için İçme Suyu

İçme Suları

Vücudumuzun yarısından çoğunu kaplayan bu element hayatımız için önemli bir faktördür. Az su içtiğimizde başımızın ağrıması veya susuz kaldığımızda bazı organlarımızın sinyal vermesi gibi örneklerden suyun bizler için önemini anlayabiliriz.

Nasıl İçilmeli?

Günümüzde su alanında artık oldukça bilgi sahibiyiz. Sağlığımız nedeniyle evler için içme suyu sistemleri artık çok önemlidir. Hepimiz ekstra masrafa girmeden evimizde mutfağımızdaki musluktan akan suyu içmek isteriz. Bunun içinde artık her şehirde bulunan arıtma işlemleri özenle yapılmakta ve sağlığımızı korumaya çalışmaktadır.

Peki nasıl mı güveneceğiz? İçme suyu arıtma tesislerinde evler için içme suyu sistemleri günlük yapılan testlerle kontrol altına alınır. Her sabah erken saatlerde işe koyulan görevliler şehirdeki bütün mahallelerden örnek su numuneleri alarak tesise getirir ve deneyler başlar. Görevlilerin su numunelerini aldığı evrede tesiste bulunan görevliler su numunelerini beklerken şehrin şebekesinden dağıtılan suları özenle inceler ve bir aksilik olup olmadığını kontrol ederler.

Apartmanlarımızda Nasıl Dikkat Ederiz?

Kimimiz içtiği su konusunda fazla şüpheye düşer nereden geldiğini, geldiği yerden temiz olsa bile evinin eski olduğundan suyun kirlendiğini düşünebilir. Dışarıdan böyle gözüken durum aslında hiçte öyle değildir. Eviniz yenide olsa tesisat da eski borular takıldıysa suyunuz alarm verecektir. Suyun klorlu ve renkli akması bu yüzdendir. Günümüzde apartman tipi su arıtma sistemleri tıpkı evler için içme suyu sistemleri gibi özenle ve dikkatle hazırlanır.

Birazda bina su arıtma sistemleri ile benzer. Apartmanlarda evdeki sistemden daha dikkatli olunmalıdır. Apartmanınızdaki bir dairede içme suyunda sıkıntı olabilir aynı anda başkasında da olabilir veya sizde olmaz bu olası bir durumdur ancak sizde hep olmayacağı anlamına gelmez bu nedenle düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Kapıcınız varsa ona apartman tipi su arıtma sistemleri ile ilgili bilgi verebilirsiniz.

Binada Nasıl Olmalı?

Tıpkı apartman tipi su arıtma sistemleri gibidir. Sadece binalar apartmanlara kıyasla daha fazla özen gerektirir. Bunun için bina su arıtma sistemleri ile ilgili arıtma cihazı satan bayilerle içinizi rahatlatacak şekilde konuşabilirsiniz.

Arıtıcımı Nasıl Seçmeliyim?

Arıtıcı seçerken evler için içme suyu sistemleri için mi ya da apartman tipi su arıtma sistemleri için mi ya da bina su arıtma sistemleri için mi olduğunu göz önüne alarak koşullar düşünülmelidir.

Arıtıcınızın filtresi, filtre kapasitesi ve aldığınız firmanın filtreleri ne aralıklarla değiştirdiğini iyice araştırmanız gerekir. Bunun yanı sıra arıtıcınızın açık kasa mı kapalı kasa olduğu mu da önemlidir. evlerinizde kapalı kasa olması daha iyi ve kullanışlı olduğu gibi apartmanlarınızda ve binalarınızda açık kasa olması daha tercih edilir bir durumdur. Arıtıcınızı seçerken fiyat kadar sağlığınızı da göz önünde bulundurarak güvenilir bir arıtıcı sistemi seçmeniz önemlidir.